W dniu 13.10.2021 o godzinie 18:00 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy odbyło się wydarzenie
„Przy kobiecie z kulturą spotkanie autorskie z Ezo Oneir (Agnieszka Mlicka)”
 
Premiera książki o kobietach dla kobiet „Przestrzenie Wenus”. Czego możemy się spodziewać po tej książce, która jest przewodnikiem, poradnikiem i opowieścią w jednym?
Poruszane tematy to kobiecość we współczesnym świecie, duchowość ciała, historia kobiet w czasach polowań na czarownice, o pierwotnej mocy kobiety,
wyboru własnej drogi zgodnej z kobiecością oraz wiele innych kwestii (ujętych współcześnie, jak i osadzonych na przestrzeni dziejów).
Do projektu zostało zaproszonych przez autorkę kilkadziesiąt kobiet.
Ogromnym atutem książki jest szata graficzna – m.in. 30 kolorowych artystycznych fotografii kobiet, wraz z cytatami każdej z nich o tym, jak postrzega kobiecość. Niektóre oprócz cytatu zawarły osobiste przesłanie specjalnie dla innych kobiet.
Pokaz slajdów portretów wszystkich kobiet, które brały udział w książce. Pokazanie tym samym kobiecej różnorodności i różnych punktów widzenia.
Wystawa fotografii artystycznej, jako przegląd twórczości Ezo Oneir. Fotografie przedstawiają baśniowe wizerunki kobiet, dzieci i mężczyzn w różnych, baśniowych i tajemniczych aranżacjach.
Pokaz całokształtu twórczości i premierę książki uświetni wywiad z artystką. Dowiemy się więcej na temat tego jak tworzy, dla kogo i jaka historia kryje się za kreatywnością. Każdy uczestnik doświadczy dotknięcia sztuki oraz odnajdzie własne miejsce w Przestrzeniach Wenus.
 
EZO ONEIR
Pseudonim artystyczny, który przyjęła artystka, pochodzi od dwóch kluczowych słów określających jej twórczość: ezoteryki i oniryzmu.
Ezo Oneir to kreatorka przestrzeni artystycznej, w której jest autorką powieści i przewodników o duchowości, fotograficzką, założycielką wydawnictwa Ezooneir, prezesem fundacji „Przestrzeń Wariantów”, twórczynią warsztatów wyzwalania kreatywności, wykładowczynią akademicką, prowadzącą plenery i warsztaty fotografii artystycznej dla młodzieży, studentów i dorosłych.
Prowadzi działania artystyczne oraz spotkania na terenie całego kraju, współpracując z najlepszymi profesjonalistami w swoich branżach. Wyłamała się z typowej konwencji fotografii artystycznej. Zdjęcie stanowi dla niej szkic do ukazania oblicza modeli jako zjaw sennych. Sięga po inspirację do innych wymiarów i galaktyk. Jej prace to połączenie onirycznej baśni i wizualizacji podróży duchowych.