FUNDACJA „PRZY KOBIECIE”

Fundacja „PRZY KOBIECIE” powstała z potrzeby serca i chęci niesienia pomocy kobietom na każdym etapie ich życia.

Została powołana przez kobiecy duet – Marię Lorentowicz-Zagalak i Justynę Chmiel. Obie w codziennej pracy zawodowej spotykają wiele kobiet  – jedna jako stomatolog, druga – jako doula. Obie pomagają w swoich fachu, ale chcą dla kobiet zrobić znacznie więcej. Szczególnie, że doświadczenia z ich pracy przyniosły refleksję, że brak tego wsparcia może czasem prowadzić do fatalnych skutków, zwłaszcza tych związanych ze zdrowiem.

Fundacja „PRZY KOBIECIE” ma kompleksowo zajmować się właśnie dobrostanem fizycznym i psychicznym kobiet na każdym etapie życia. Tych młodych, jeszcze bezdzietnych, matek, kobiet w średnim wieku i seniorek.

A żeby dbać o zdrowie, trzeba wiedzieć jak. Dlatego głównym celem Fundacji jest edukacja prospołeczna i profilaktyka.  I to zarówno w dziedzinie zdrowia fizycznego, jak i dbałości o zdrowie psychiczne.

Każda z nas jest inna i każda z nas boryka się z innymi problemami. Dlatego wspieranie kobiet w Fundacji będzie bardzo holistyczne – od wspomagania różnych przedsięwzięć, programów edukacyjnych i aktywności na cele społeczne czy też działań na rzecz promocji zdrowia, poprzez prowadzenie badań, pomocy osobom wykluczonym społecznie aż do poradnictwa obywatelskiego i aktywizacji społecznej poprzez m.in. wspieranie uzdolnień czy rozwijanie zainteresowań.

Jednym słowem – misją Fundacji jest pomóc każdej kobiecie, która będzie tego potrzebowała. Bo kluczem do realizacji marzeń i spełnienia jest nasze zdrowie, wiedza o tym, jak o nie zadbać, dobre samopoczucie, świadomość swoich mocnych i słabych stron, znajomość swoich praw i umiejętność czerpania radości z życia w każdym wieku.

Maria Lorentowicz – Zagalak

Lekarz dentysta, doktor nauk medycznych , współwłaścicielka „Kliniki ZAGALAK”.

Swojej pracy poświęca duża czasu i jeszcze więcej serca – bo też wybrała zawód, który jest jednocześnie Jej pasją. Leczenie pacjentów to dla Niej także okazja do spotkania z drugim człowiekiem. Bo to oni są dla Niej najważniejsi. I to przy rozmowach w gabinecie dentystycznym lubi zaglądać w ich dusze, a przy Jej charyzmie i otwartości szybko zjednuje sobie przyjaciół.

O tym, że wciąż myśli o innych świadczy nie tylko Jej praca zawodowa. Od wielu lat angażuje się w niezliczone akcje i projekty społeczne, a także akcje charytatywne w Bydgoszczy i w całym kraju.

Aktywnie działa w organizacjach biznesowych, m.in. w: Pracodawcy Pomorza i Kujaw jako liderka Grupy Medycznej i członek Rady Pracodawców.

Jako że kobiety są szczególnie bliskie Jej sercu, aktywnie wspiera także przedsiębiorczość pań przy takich projektach jak: Biznes dla Kobiet czy Pierwszy Bydgoski Kongres Kobiet, w którym wystąpiła w roli wykładowczyni. Wspólnie z Justyną Chmiel opracowały autorski ogólnopolski projekt akcji społecznej promującej zdrowie pn. „Zanim zajdziesz”.

Kocha swoje miasto i jak tylko może,pomaga kreować pozytywny wizerunek Bydgoszczy. Współorganizowała akcję promującą „Budzimy Bydgoszcz”; bierze udział w projektach badawczo-rozwojowych, w tym w m.in. projekcie Voucher Badawczy (w kooperacji z Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy).

Pomaganie innym ma we krwi – podobnie jak Jej przodek Leonard Lorentowicz, patron fundacji „PRZY KOBIECIE”. Aktywne wspiera Dom Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia w Chełmnie, a także Dom Małego Dziecka w Bydgoszczy.

Uwielbia czytać i tę kolejną pasję także przekuła w działanie społeczne – jako współorganizatorka akcji „Bookcrossing”, która promuje czytelnictwo, a także jako współorganizatorka „Narodowego czytania” na terenie Bydgoszczy.

Podróże są ważną częścią jej życia – a jej marzeniem z nimi związanym jest utworzenie w bydgoskiej Bazylice głównego kościoła dla pielgrzymów przemierzających Szlak Świętego Jakuba – Camino de Santiago de Compostela.

Jest mamą dwójki dzieci – dwudziestoletniej córki i szesnastoletniego syna, a od 25 lat – żoną Rafała, z którym wspólnie tworzą „Klinikę Zagalak”

Justyna Chmiel

Doula, certyfikowana instruktorka aktywnej szkoły rodzenia, certyfikowana
doradczyni noszenia dzieci w chustach ClauWii.
Od 2017 roku jest członkinią Stowarzyszenia Doula w Polsce”
Na co dzień pomaga kobietom i ich Partnerom bezpiecznie i spokojnie przeżyć
najważniejsze chwile, jakim są ciąża, poród i okres połogu.
Jak sama mówi – to jej powołanie – otaczać kobiety troską i siłą spokoju, dając im
odwagę i poczucie bezpieczeństwa.
Żeby robić to, co kocha najbardziej, założyła firmę chustynka.pl. Z zamiłowania
została także certyfikowaną Doradczynią noszenia w chustach międzynarodowej
szkoły noszenia ClauWi ®i uczy bezpiecznego noszenia dzieci w chustach i nosidłach
miękkich.
Bycie społeczniczką i pomaganie innym to jej prawdziwa natura – udziela się w
Fundacji „Rodzić po ludzku”, gdzie bierze czynny udział w programie “Na straży
praw”,organizuje liczne warsztaty i spotkania dla kobiet, m.in. „Mlekotekę”, „Tydzień
godnego porodu”, „Międzynarodowy Tydzień Douli”, „Krąg opowieści porodowych”
“Krąg opowieści o stracie” czy „Pisanie planu porodu”.
Prowadzi także w Bydgoszczy szkołę rodzenia „Akademia z brzuszkiem”, a wspólnie z
dr Marią Lorentowicz-Zagalak opracowała autorski ogólnopolski projekt akcji
społecznej promującej zdrowie pn. „Zanim zajdziesz”.
Jej pasją jest także film – jest wiceprezesem stowarzyszenia filmowego KolorOffOnn i
od kilku lat jako dyrektor ds. promocji Festiwalu Filmowego „Przeźrocza” ubogaca
kulturalny świat Bydgoszczy.
Prywatnie jest mamą trójki dzieci: Kuby, Zuzi i Asi, a od 20 lat żoną Piotra. Po
godzinach uwielbia czytać, słuchać muzyki i tańczyć, praktykuje też jogę. Po domu
chodzi boso, a po lesie – już w butach, gdzie biega i od czasu do czasu startuje w
triathlonach.